NOUTATILE ANULUI SCOLAR 2019 – 2020

• Liceul Teoretic Hyperion este un liceu particular care oferă specializări de care au nevoie elevii interesați să își dezvolte orizontul de cunoaștere, creaivitatea și abilitățile de comunicare.

• Liceul Teoretic Hyperion funcționează începând cu anul școlar 2007-2008 ca liceu acreditat pentru patru specializări: matematică – informatică, științe ale naturii, filologie si economic.

• ACTE NECESARE LA ÎNSCRIEREA ÎN CLASA a IX-a
  • cerere-tip de înscriere
  • certificat de naștere (copie)
  • rezultate la Evaluarea Națională
  • foaie matricolă clasele I-VIII
  • adeverință și fișă medicală
  • carte de identitate (copie)
  • 2 fotografii tip buletin
  • cărțile de identitate ale părinților (copie)

Înscrierile se fac la secretariatul Liceului Teoretic Hyperion din Șoseaua Mihai Bravu nr. 288C, sector 3, București. Taxele de înscriere se achită la sediul liceului.

Taxa de şcolarizare se poate achita in 4 rate – prima rata fiind achitata la inscriere:

• învăţământ zi –  este de 4.800 lei/an plătibilă în 4 rate,
  • învăţământ frecvenţă redusă – este de 2.400 lei/an plătibilă în 4 rate

La clasa a IX-a  (zi și frecvenţă redusă) se percepe şi o taxă de înscriere în liceu de 60 lei.

Tot pentru elevii care se vor inscrie in clasa a IX-a  (zi) exista doua posibilitati:
1. Inscrierea imediata dupa examenele de capacitate, fara  a mai participa la repartizarea computerizata.
2. Participarea la repartitia computerizata si ulterior inscrierea la Liceul Teoretic Hyperion, daca va nemultumeste rezultatul repartitiei, dar nu mai tarziu de 15 august 2019 pentru a va asigura un loc in anul scolar 2019-2020.

Forma de invatamant frecventa redusa se adreseaza celor cu varste peste 18 ani.

Pentru informații suplimentare despre locația liceului particular Hyperion și mijloace de transport puteți să consulați pagina de contact.