Oferta școlară

Liceul Teoretic Hyperion – funcționează începând cu anul școlar 2007-2008 ca liceu acreditat pentru specializările: matematică-informatică, științe ale naturii, filologie, economic.

Liceul asigură pregătirea de profil în specializările propuse, inclusiv continuarea opțională a acestora în cadrul Universității Hyperion. Alege Liceul Hyperion pentru a beneficia de ofertă curriculară atractivă, cadre didactice de elită, bază materială foarte bună și o colaborare directă cu Universitatea Hyperion, Institutul de Cercetare Dezvoltare Hyperion.

Oferta curriculară a liceului particular Hyperion cuprinde trunchiul comun conform Curriculumului Național. Din curriculum la dispoziția școlii, liceul propune elevilor mai multe ore la disciplinele de specialitate, astfel încât aceștia să beneficieze de o bună pregătire pe parcursul anilor de studiu.

Liceul Teoretic Hyperion:

• specializarea matematică-informatică: ore de matematică și ore de informatică
  • specializarea filologie: ore de engleză pentru studiul intensiv al acestei discipline
  • specializarea economic: ore pentru discipline economice
  • specializarea științe ale naturii: ore de fizică, chimie, biologie

Tot din curriculumul la dispoziția liceului particular Hyperion sunt propuneri de ore care să întregească pregătirea de cultură generală a elevilor, dar și oferte extracurriculare prin intermediul cărora elevii pot să-și exprime personalitatea și să își dezvolte orizontul de cunoaștere, creativitatea și abilitățile de comunicare.

Oferta pentru anul școlar 2017 – 2018

I. ÎNVĂŢĂMÂNT DE ZI – Clasa a-IX-a

Profil real:

1. specializarea matematică informatică (zi): 2 clase = 50 de locuri
  2. specializarea științe ale naturii (zi): 2 clase = 50 de locuri

Profil uman:

1. specializarea filologie (limbi moderne) (zi): 2 clase = 50 de locuri
  2. specializarea filologie (frecvență redusă): 1 clasă = 25 de locuri

Profil servicii:

1. specializarea economic (zi): 2 clase = 50 de locuri

II. ÎNVĂŢĂMÂNT FRECVENŢĂ REDUSĂ- Clasa a-IX-a

Profil uman:

1. specializarea filologie : 1 clasă = 25 locuri

Oferta extracurriculară

• revista şcolii;
  • Internet;
  • cercuri pe discipline de învăţământ,
  • formaţii ale elevilor (cor, echipă de teatru, echipa ecologiştilor etc.);
  • activităţi sportive, concursuri, expoziţii, parteneriate.
Acte necesare la înscriereAdmitere Liceul Teoretic Hyperion